Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowa rzeczywistość. Obowiązek zakrywania ust oraz nosa potrwa do odwołania!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od 16 kwietnia w całej Polsce istnieje obowiązek zasłaniania ust oraz nosa w związku z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Maseczki ochronne, szaliki ale też chusty czy kominy musimy nosić w miejscach publicznych, urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy. Jeśli podróżujemy z kimś z kim nie mieszkamy na co dzień, musimy również w samochodzie!

Ludzie w maseczkach dotychczas kojarzyli nam się ze wschodem, gdzie w azjatyckich krajach chroniły przed smogiem. Korzystali z nich także mieszkańcy dużych polskich miast, gdy zanieczyszczenie powietrza dawało się we znaki. Od dzisiaj zakrywanie ust i nosa obowiązuje wszystkich. Obowiązek wprowadzony jest do odwołania i ma związek ze stanem zagrożenia epidemicznego.

– Usta i nos możemy zasłonić za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży – czytamy na rządowej stronie poświęconej tematyce koronawirusa oraz wprowadzonych obostrzeń. – Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę? Maseczki mogą być wykonane z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem czy fizeliny. Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczek?

A jak wygląda kwestia maseczek w kościele? Wierni będący w kościele niezależnie czy podczas liturgii, czy osobistej adoracji są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Podczas przyjmowania Komunii Św. należy odsłonić twarz w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski. Maseczki należy używać podczas sakramentu pokuty, zarówno penitent jak i duchowny. Duchowny nie musi korzystać z maseczki wyłącznie podczas sprawowania liturgii. Obowiązek zasłaniania ust oraz nosa dotyczy także wszystkich posługujących podczas liturgii (ministrantów, lektorów, kościelnego).

Za brak maseczki lub nie zasłonięta twarz i usta grozi mandat karny do wysokości 500zł.

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy