Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Wtorek, 03 sierpnia 2021

Hubertus koła łowieckiego „BAŻANT” (TV)

16.11.2016 || Kategorie: Bobowa, Hobby, Społeczeństwo || Autor: Justyna Duda

O poranku, w pierwszą sobotę listopada (tj. 5 listopada br.), myśliwi należący do Koła Łowieckiego Bażant działającego na terenie gminy Bobowa zebrali się na Mszy Świętej w kościele parafialnym w Stróżnej, aby rozpocząć uroczyste polowanie zwane Hubertusem.

Podczas wspólnego nabożeństwa modlili się o łaskawość św. Huberta, patrona myśliwych. Po błogosławieństwie członkowie Koła Łowieckiego udali się pod Domek Myśliwski w Stróżnej gdzie nastąpiła odprawa oraz losowanie miejsc podczas polowania. Do łowów wybrano tereny tzw. „Półanek” oraz „Starego PGRu”. Efektem podjętych kilku miotów był ustrzelony dzik oraz koza – sarna. Na koniec świątecznego polowania odbyła się integracja myśliwych w Domku podczas małej biesiady.

– Sezon polowań zawsze zaczynamy tzw. polowaniem Hubertowskim – tłumaczy Tadeusz Gryzło, łowczy Koła Łowieckiego BAŻANT. – Rozpoczynamy go od Mszy Świętej, po którym dokonujemy krótkiego polowania – dwa trzy mioty. Po polowaniu schodzimy się do domku, gdzie upolowaną zwierzynę kładziemy na pokocie i oddajemy jej hołd, zachowując wszystkie tradycje. Jest to dzień kiedy możemy wspólnie się spotkać, porozmawiać a przede wszystkim cieszyć się swoim towarzystwem. Koło obecnie liczy 30 członków, tj 30 myśliwych i 2 stażystów, których szkolimy. Chętnych na myśliwych jest dużo więcej, pomimo tego że jest negatywny odbiór tej pasji w środowisku oraz mediach a jest to przecież tradycja naszych dziadów i ojców. 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

fot. Mateusz Książkiewicz