Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 18 października 2021

Zróbcie Mu miejsce – Boże Ciało w Gminie Bobowa (TV)

28.05.2016 || Kategorie: Bobowa, Religia, Święta || Autor: Daniel Malski

W miniony czwartek przeżywaliśmy uroczystość Bożego Ciała. Jest to nakazane święto Kościoła Katolickiego obchodzone ku czci Najświętszego Sakramentu. Przyjrzyjmy się jak wyglądały obchody tego wydarzenia w Bobowej oraz Siedliskach.

Co roku – 60 dni po Wielkanocy Kościół Święty obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną w kulturze ludowej Bożym Ciałem. Jest to święto inne niż wszystkie, a to za sprawą przepięknej liturgii tego dnia. Odprawiana jest Msza Święta, po której z kościołów wyruszają procesje do zbudowanych właśnie na tą okoliczność czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odczytywany jest fragment Ewangelii mówiący o Eucharystii, którą w sposób szczególny czci się w Boże Ciało. Po powrocie do świątyń, kapłani udzielają wiernym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i jednym głosem unosi się hymn „Ciebie Boga Wysławiamy”.

– Przeżywamy dzisiaj w całym Kościele Powszechnym uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej i tradycyjnie jak we wszystkich naszych parafiach tak i w Bobowej uczestniczyliśmy w procesji eucharystycznej – mówi ks. Tomasz Gołąbek, wikariusz parafii Bobowa. – Wyruszyliśmy do czterech ołtarzy przechodząc przez rynek, fragmentem ul. Ks. Jana Czuby, później ul. Ogrodową, ul. Grunwaldzką i przechodząc obok kościoła św. Zofii, ulicą św. Zofii i przez rynek powróciliśmy do kościoła.  Dziękujemy wszystkim tym, którzy w tym roku zatroszczyli się o przygotowanie tych ołtarzy. Niech Jezus Eucharystyczny wszystkim błogosławi – dodaje.

W Bobowej jak i Siedliskach procesji eucharystycznej towarzyszyła gra miejscowych orkiestr dętych oraz poczty sztandarowe. Wierni nieśli także chorągwie oraz feretrony. Radości temu świętu dodawały dzieci sypiące kwiatki oraz dzwoniące dzwonkami.

fot. Łukasz Kieroński/Jacek Kieroński