Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 02 sierpnia 2021

Uczniowie z Sędziszowej zwiedzili Komendę PSP w Gorlicach

15.04.2016 || Kategorie: Edukacja, Sędziszowa || Autor: Łukasz Augustyn

O tym jak ciężka, odpowiedzialna i zarazem bardzo ważna jest praca strażaka, przekonać się mogli uczniowie klas II – VI ze Szkoły Podstawowej w Sędziszowej podczas wycieczki do siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, zorganizowanej 8 kwietnia.

Głównym celem, jaki przyświecał temu spotkaniu było nie tylko zapoznanie dzieciaków z tajnikami pracy strażaka, ale także uświadomienie ich w sposobach działania w razie realnego zagrożenia pożarem. Na samym początku uczniowie wraz z opiekunami wycieczki – Marią Bartoszek, dyrektorem szkoły oraz dwójką nauczycieli – Grażyny Marszał i Joanny Rutki obejrzeli specjalnie na tę okazję przygotowaną prezentację multimedialną, którą wzbogaciło wystąpienie Dariusza Surmacza, zastępcy komendanta SP w Gorlicach. W czasie swego wystąpienia opowiedział zgromadzonym o charakterze swej pracy oraz o akcjach ratowniczo – gaśniczych, z którymi strażacy zmagają się w czasie służby. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że strażacy oprócz walki z ogniem zajmują się także innymi działaniami ratowniczymi w przypadku skażeń chemicznych ekologicznych, udzielają pomocy z zakresu ratownictwa medycznego, na wysokościach, pod wodą, czy w interweniują w przypadku budynków grożących katastrofą budowlaną.

Nie lada gratką dla zgromadzonych była możliwość obejrzenia z bliska sprzętu strażackiego z towarzyszącymi temu opowieściami strażaków o sposobach posługiwania się nimi oraz sytuacjach, w których są one przez nich używane. Największe zainteresowanie wzbudziły u uczniów poduszki powietrzne, które służą strażakom do przenoszenia ciężkich przedmiotów oraz pokaz użycia tradycyjnego węża strażackiego. Oprócz wyposażenia wozu strażackiego, uczniom zaprezentowany został także strój strażacki, który używany jest w przypadku gaszenia pożarów.

Podobno w dzieciństwie wielu z nas marzyło o tym, by w przyszłości zostać strażakiem. Być może również wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Sędziszowej są takie osoby? A może właśnie po tym spotkaniu takie pasje się w nich obudzą? Kto wie. Niemniej jednak uczniowie jak i obecni na wycieczce pedagodzy byli pod wrażeniem pokazu jak i wdzięczni za okazane zaangażowanie i serdeczne przyjęcie. W ich imieniu serdecznie dziękujemy strażakom ze Straży Pożarnej w Gorlicach.