Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Wtorek, 03 sierpnia 2021

Szynobus połączył Podkarpacie z Małopolską – Rzeszów z miastem Gorlice (TV)

11.04.2016 || Kategorie: Powiat, Społeczeństwo, Transport || Autor: Łukasz Augustyn

Połączenie kolejowe ze stolicy Podkarpacia do Gorlic zostało uruchomione pierwszego dnia kwietnia i nie był to primaaprilisowy żart ale prawdziwa uroczystość. By powitać, po kilku latach przerwy, pociąg pasażerski przybyli mieszkańcy oraz licznie przybyli goście. W inauguracyjnym przejeździe wzięli udział nawet wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego.

Pociąg z Gorlic do Rzeszowa jest świetną alternatywą dla przewozów autobusowych. Nie tylko ze względu na cenę, która w przypadku studentów jest dwa razy niższa od autobusu, ale również ze względu na czas i komfort podróży. Szynobus wyposażony w WiFi i klimatyzacje kurs pokonuje trasę w niewiele ponad dwie godziny. W przypadku okresu świątecznego ale i weekendu jazda autobusem wydłuża się ze względu na wzmożony ruch na drogach. Bilet studencki ze stolicy Podkarpacia do miasta Gorlice kosztuje 6,57 zaś normalny 13,40zł. Tanio można również podróżować z Biecza do Gorlic – bilet normalny ok. 2zł. Pociąg kursuje w piątki i niedzielę, szczegółowy rozkład znajdą Państwo TUTAJ.

Nie byłoby jednak tak hucznego powitania gdyby nie grono miłośników Reaktywacji pociągów Gorlice-Kraków na czele z Marcinem Kreis oraz przychylność lokalnych samorządów. Z województwa Małopolskiego jest to Urząd Miasta Gorlice, Urząd Miejski w Bieczu oraz Starostwo Powiatowe w Gorlicach. To właśnie te instytucje wsparły finansowo, póki co trzy-miesięczne kursowanie pociągu (od 1 kwietnia do 30 czerwca).

1 kwietnia na peronie stacji Gorlice Miasto zebrali się: Alicja Zając i Stanisław Kogut – Senatorowe RP, Rafał Kukla – Burmistrz Gorlic, Łukasz Bałajewicz – Zastępca Burmistrza Gorlic, Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego,  Radni Powiatu Gorlickiego, Radni Rady Miasta Gorlice oraz Radni Gminy Biecz. Pociągiem przybyli natomiast m.in.: Barbara Bartuś – Poseł na Sejm RP, Bogdan Romaniuk i Maria Kurowska – Wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego, Grzegorz Sapoń – Dyrektor Departamentu Transportu i Komunikacji, Witold Kochan – p.o. Dyrektora Kancelarii Zarządu, Mirosław Wędrychowicz – Burmistrz Biecza, Radni Rady Miasta Gorlice oraz przedstawiciele przewoźnika.

Według obecnych informacji kursowanie szynobusu z Gorlic do Rzeszowa zostanie wstrzymane podczas wakacji, potem relacja powinna zostać przywrócona w październiku. Zainteresowanych aktualnymi wiadomościami zachęcamy do odwiedzenia profilu: Reaktywacja pociągów Gorlice – Kraków

Zapraszamy do obejrzenia reportażu filmowego z przejazdu inauguracyjnego, briefingu prasowego z gośćmi zorganizowanego w urokliwym miejscu jakim jest restauracja Stary Dworzec w Zagórzanach oraz ciekawej fotorelacji.

fot. Mateusz Książkiewicz