Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 18 października 2021

„Posypmy głowy popiołem” (TV)

12.02.2016 || Kategorie: Bobowa, Religia, Społeczeństwo, Święta || Autor: Damian Śliwa

Wczoraj rozpoczął się liturgiczny czas Wielkiego Postu. Wiele można by pisać na temat tradycji i genezy tego przeżywanego w Kościele katolickim czterdziestodniowego okresu pokuty. Dość powiedzieć, że jest to czas, w którym wierni przez post, modlitwę i uczynki miłosierdzia przygotowują się do obchodów największych świąt chrześcijaństwa – Wielkiej Nocy, w czasie których czcimy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa.

Co roku Środą Popielcową rozpoczynamy czas Wielkiego Postu. Jest to czas pokuty i nawrócenia – mówi ksiądz Bogdan Florek, wikariusz w Bobowej. – W tym powrocie do Pana Boga pomagają nam nabożeństwa wielkopostne – Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale. Pomagają nam również w tym powrocie organizowane w Wielkim Poście rekolekcje parafialne.

Charakterystycznym momentem liturgii Środy Popielcowej jest obrzęd posypania głów popiołem na znak żałoby i podjęcia pokuty. Obowiązuje on w całym Kościele od około tysiąca lat. Popiół, którym jest wtedy używany, pochodzi z palm poświęconych w Niedzielę Palmową w poprzednim roku, co wyraża związek tego obrzędu z tajemnicą Męki Chrystusa.

W Wielkim Poście częściej niż zwykle w ciągu roku wpatrujemy się w Chrystusa cierpiącego, dźwigającego Krzyż, umierającego na tym Krzyżu i Chrystusa Zmartwychwstałego. Wszystkiego tego dokonuje Chrystus z miłości do człowieka – opowiada wikariusz bobowskiej parafii. – Czas Wielkiego Postu, nabożeństwa wielkopostne, rekolekcje, są czasem, który bardziej niż pozostałe dni w roku ukazuje nam tą ogromną miłość Boga do człowieka, Boże Miłosierdzie, które Bóg okazuje nieustannie grzesznemu człowiekowi.

Liturgiczny okres Wielkiego Postu zakończy się w Wielki Czwartek (w tym roku będzie to 24 marca). O przeżywanych w tym czasie wydarzeniach z pewnością będzie można jeszcze przeczytać na naszym Portalu.

Wykorzystajmy ten czas, który dziś rozpoczynamy Środą Popielcową i symbolicznym posypaniem głów popiołem, do naszego powrotu do Boga. Wykorzystajmy go dobrze – zachęca ks. Bogdan Florek. – Niech będzie to czas refleksji nad swoim życiem, nad tym dokąd idziemy, co robimy, dokąd zmierzamy. Aby przeżyć ten czas tak, jak powinniśmy go przeżyć – w duchu skupienia, refleksji, modlitwy – niech Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże!

O szczegółach wielkopostnych przygotowań i godzinach nabożeństw można przeczytać na stronie internetowej parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej (http://www.parafia.bobowa.pl/nabozenstwa) oraz w zakładce „Ogłoszenia parafialne”.

Poniżej znajduje się relacja pokazująca, jak wyglądało rozpoczęcie Wielkiego Postu w Bobowej. Zapraszamy do oglądania!