Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 19 września 2021

ZSZ Bobowa uczciło Stanisława Wyspiańskiego (TV)

30.11.2015 || Kategorie: Bobowa, Edukacja, Społeczeństwo || Autor: Łukasz Augustyn

Dzień 27 listopada jest ważną datą dla całej społeczności Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej. Co roku tego dnia obchodzone jest święto patrona, czyli Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali bardzo rozbudowaną część artystyczną poświęconą tejże osobie.

Oprócz samego uczczenia patrona szkoły, odbyła się również bardzo ważna i szczególna uroczystość dla uczniów klas pierwszych, którą było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Wydarzenie miało podniosły, nasycony patriotycznymi elementami charakter. Rozpoczęło się ono wspólnym przemarszem i okolicznościową Mszą Świętą w bobowskim kościele.

Do Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej przybyli również zaproszeni goście w osobach senatora RP Stanisława Koguta, wicestarosty powiatu gorlickiego Jerzego Nalepki, radnych powiatu gorlickiego Zygmunta Fryczka oraz Adama Urbanka, dyrektorów miejscowych gimnazjów, pracodawców i przedstawicieli OHP, a także licznego grona rodziców uczniów klas pierwszych.

Część artystyczna obejmowała w ciekawy sposób ukazane życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego, ze szczególnym wskazaniem jego związków z Bobową. Wyjątkowo akcentowano udział dawnego Zespołu Pieśni i Tańca KORONKA w realizacji filmu Andrzeja Wajdy na podstawie dramatu „Wesele”.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza tegorocznych obchodów była Ewa Brońska. Jej starania doprowadziły do wizyty i możliwości posłuchania wspomnień z planu filmowego dawnych członków zespołu Koronka oraz uświetnienia piątkowego święta barwnym i żywiołowym występem tegoż zespołu w jego obecnym składzie.

O właściwy poziom artystyczny występów wokalno-teatralnych zadbał Piotr Ptaszkowski. Ciekawą prezentację multimedialną przygotowała Renata Pękala i Tomasz Gucwa a stosowną dekorację wykonał zespół pod kierunkiem Janiny Maliniak. Jak co roku nagrodzono laureatów konkursów tematycznie związanych z osobą naszego patrona. W rywalizacji oprócz uczniów szkoły i okolicznych gimnazjów, wzięli również udział przedstawiciele Dziennego Ośrodka Wsparcia w Bobowej oraz WTZ w Stróżach.

    „Mamy nadzieję, że w tym zabieganym i często chaotycznym świecie, choć przez chwilę skupiliśmy się na rzeczach ponadczasowych i ważnych, o których tak często, na co dzień zapominamy. Święto to dobry moment, aby chociaż w części spróbować sprzeciwić się słowom Stanisława Wyspiańskiego „Tak, by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy, a tu pospolitość tłoczy, włazi w usta, uszy, oczy…””W całe przedsięwzięcie zaangażowano dużą grupę uczniów szkoły, którzy jak było widać, zdecydowanie stanęli na wysokości zadania, za co im serdecznie dziękujemy. Profesjonalną obsługę dźwięku i obrazu zapewnili uczniowie: Damian Nowak, Jacek Kopka oraz Sławek Ligęza.” – skomentował Janusz Średniawa opiekun samorządu uczniowskiego