Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 18 października 2021

Rekordowa ilość uczestników Skandia Maraton Lang Team w Krakowie (TV)

20.05.2015 || Kategorie: Gorlice, Kolarstwo, Region, Sport, Turystyka || Autor: Mateusz Książkiewicz

Minionej soboty przybyli na krakowskie błonia mieli okazję obserwować zmagania rekordowej ilości rowerzystów, którzy wystartowali w Skandia Maraton Lang Team. Pośród prawie dwóch tysięcy uczestników na starcie stanęło 6 zawodników z gorlickiego klubu Krzywe Koło Team Gorlice.

Piękne słońce, wiosenna aura i niezwykła atmosfera kolarskiego święta – tak w skrócie można podsumować drugą w tym roku edycję Skandia Maraton Lang Team. Kraków jak zwykle okazał się miejscem wyjątkowym, które przyciąga kolarzy niczym magnes. Rekord frekwencji jaki został odnotowany tutaj przed rokiem (1500 startujących) został w sobotę poprawiony aż o 300 zawodników  więcej, łącznie 1800.

– Kolarstwo ma w sobie magię. I to ta magia przyciąga ludzi – małych, dużych, po prostu wszystkich. Okoliczności do jazdy w Krakowie są cudowne. W tym roku pogoda jest wspaniała, a atmosfera niesamowita, wręcz wyjątkowa – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

– Gdy w 2011 roku Skandia Maraton Lang Team zadebiutował w Krakowie od razu odniósł duży sukces sportowy i organizacyjny. Od tego czasu systematycznie bijemy rekordy liczby uczestników – dodał Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, który współorganizuje maraton.

Miasteczko wyścigu powstało na Błoniach Krakowskich. To tam najmłodsi fani rowerów razem z rodzicami bawili się na 9-kilometrowej Paradzie Rodzinnej. Dystans Mini wynosił w Krakowie 20 kilometrów, a jego trasa w większości prowadziła po asfalcie. 58-kilometrowe Medio i 85-kilometrowe Grand Fondo było dużo poważniejszym wyzwaniem z wieloma ścieżkami leśnymi i polnymi, szutrowymi drogami i przewyższeniem sięgającym 1180 metrów. Na koronnym dystansie bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy 4F Scott Racing Team. Wśród kobiet triumfowała Paula Gorycka, a wśród mężczyzn najlepszy okazał się Piotr Konwa, który tym samym powtórzył wynik z pierwszej edycji w Warszawie. Trasa była całkiem inna – dużo podjazdów i błota. Na początku oderwaliśmy się we trzech, a pod koniec wyścigu zaatakowałem i udało mi się wygrać – powiedział za linią mety Konwa. Jego słowa potwierdzał wygląd kolejnych kolarzy wjeżdżających na metę. Ubłoceni od stóp do głów przyznawali, że zalegająca w Lesie Wolskim woda dodała rywalizacji sporo uroku.

Pośród Teamu Krzywe Koło z Gorlic najlepszym okazał się Janusz Pikuła z numerem 209, zajął 98 miejsce w kategorii MINI. Niewiele niżej, bo na 139 pozycji znalazł się Paweł Dynda również należący do klubu z Gorlic. Trzeba podkreślić, że zawodnicy pochodzący z naszej ziemi bezinteresownie promują na swych koszulkach miasto Gorlice a jak wiemy nie ma lepszej i tańszej reklamy niż poprzez sport.

Wielką popularnością cieszyła się strefa Pozytywnych Obrotów, która stanęła w miasteczku wyścigu. To już drugi sezon z charytatywną akcją, która w tym roku skupia się na bezpieczeństwie rowerzystów. Idea Pozytywnych Obrotów jest prosta – każdy może przejechać dowolny dystans na stojącym w strefie kibica trenażerze, a każdy przejechany kilometr to pakiet odblasków dla dzieci z regionu, a także finansowanie szkoleń prowadzonych przez fundację Doroty Stalińskiej Nadzieja. W Krakowie udało się wykręcić rekordową liczbę ponad 500 kilometrów.

Kolejna edycja Skandia Maraton Lang Team odbędzie się 30 maja w Rzeszowie. W tym sezonie będziemy się ścigać jeszcze w Gdańsku (13 czerwca), Krokowej (4 lipca), Dąbrowie Górniczej (19 września) i Kwidzynie (3 października).

fot. Mateusz Książkiewicz