Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Triduum Paschalne w Jankowej. Jankowianie odśpiewali już radosne Alleluja….

Autor: Paulina Wilczyńska
W tym roku spośród parafii gminy Bobowa odwiedziliśmy Jankową by razem z miejscową wspólnotą parafialną uczestniczyć w Triduum Paschalnym, najważniejszych trzech dniach w ciągu roku liturgicznego.

Obrzędy zbliżające nas do tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczęły się w Wielki Czwartek, a dokładniej od Mszy Wieczerzy Pańskiej. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas, której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i eucharystię. W Wielki Czwartek następuje przeniesienie Pana Jezusa do ciemnicy.

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku liturgicznym, w którym kościół wstrzymuje się od odprawiania Eucharystii z szacunku do ofiary Jezusa Chrystusa poniesionej na krzyżu. Nabożeństwo w tym dniu rozpoczęło się od modlitwy kapłana w pozycji leżącej przed krzyżem. Później złożono Pana Jezusa do grobu przy, którym trwała adoracja.

Wielka Sobota to moment kulminacyjny Triduum Paschalnego. Porankiem wierni przynieśli w pięknie udekorowanych koszykach tradycyjne potrawy i produkty do poświęcenia, wieczorem natomiast odbyła się Msza Święta Wigilii Paschalnej – Rezurekcja. Pod koniec liturgii wierni pod przewodnictwem księdza z najświętszym sakramentem przeszli w trzykrotnej procesji wokół kościoła.

Zmartwychwstanie Jezusa jest dla wszystkich ludzi wierzących największym i najważniejszym świętem, dlatego całe przygotowanie parafii nie tylko rozpoczęło się od triduum ale od rekolekcji, które głosił nam ojciec redemptorysta – mówi proboszcz parafii Jankowa, ks. Piotr Pośliński. Spowiedź sakramentalna sprawiła, że wielu ludzi przystąpiło do Komunii Świętej a przez to najdoskonalej przygotowali się do przeżywania wieczerzy paschalnej, czyli to będzie ostatniej wieczerzy a później tajemnic męki i śmierci Chrystusa i Jego Chwalebnego Zmartwychwstania. Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim swoim parafianom oraz ludziom dobrej woli życzę aby Chrystus Pan prawdziwie był dla nich drogą, prawdą i życiem. Aby podążając za nim mieli świadomość, że dobrze realizują swoje życiowe powołanie do świętości. Wszystkim życzę Szczęść Boże.

W oprawę liturgii Triduum Paschalnego włączyli się nie tylko strażacy ale także grupy działające na terenie parafii. W odśpiewanie Misterium Męki Pańskiej zaangażował się: Łukasz Nowak, Adam Król, Marcin Wąs, Emil Skrzypek oraz miejscowa młodzież i dzieci.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy