Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 25 października 2021

Kładko-most, który ułatwia codzienne życie bobowian (TV)

08.04.2015 || Kategorie: Gmina Bobowa, Inwestycje || Autor: Jakub Oślizło

Wiele emocji budziła sprawa zamknięcia w połowie września kładko-mostu przy ulicy Topolowej w Bobowej i wyznaczenia dość kłopotliwych objazdów. Po kilkumiesięcznym remoncie, który kosztował ponad 140 tysięcy złotych przeprawa została uruchomiona początkiem grudnia 2014 roku.

Kładko-most ułatwia codzienne życie wielu mieszkańcom zamieszkałym po drugiej stronie rzeki Białej. Ułatwia nie tylko przejazd ale także dojazd służb medycznych oraz ratunkowych. Dopóki był zamknięty społeczeństwo musiało korzystać z mostu na ul. Długoszewskich lub aż w Sędziszowej. Wykonując remont, Urząd Gminy chciał zmienić podłoże z drewnianego na asfaltowe jednak konstrukcja mostu nie wytrzymałaby większego obciążenia. Z tego powodu przed przeprawą postawiono znak zakazujący mi.in. ruchu zaprzęgów konnych oraz traktorów a także ograniczający przejazd pojazdów powyżej 1,5 tony. Jednak kiedy wykonywaliśmy reportaż to najczęściej korzystali z niego rowerzyści, piesi oraz samochody osobowe.

– Kładko-most, przy którym się właśnie znajdujemy, pełni bardzo ważną rolę w komunikacji między tzw. Berdechowem częścią Bobowej, a miastem, samym centrum. Są wśród mieszkańców pewne przyzwyczajenia spowodowane wykonaniem nawierzchni asfaltowej oraz kiedyś właśnie wybudowanie tego kładko-mostu dlatego jego brak skutkowałbym by tym, że dzisiaj trudno by się było mieszkańcom przyzwyczaić do innego rozwiązania. W ubiegłym roku ponieśliśmy wydatek około 150tys złotych na kapitalny remont tego kładko mostu i niestety ze względów technologicznych i konstrukcyjnych nie dało się tutaj zastosować innej technologii, więc podłoże jest dalej drewniane. Oczywiście drewno to zostało w odpowiedni sposób zaimpregnowane ale należy o niego odpowiednio dbać, właściwie użytkować. Przede wszystkim przestrzegać przepisów ruchu drogowego i oznakowania, które się tutaj znajduje, będzie zależało od tego jak mieszkańcy się dostosują do znaków drogowych. Myślę, że ten kładko-most będzie przez długie lata im służyć i na pewno będzie pełnił ważną rolę takiego łącznika tego przysiółka z samym centrum Bobowej – skomentował Wacław Ligęza burmistrz Bobowej.