Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 24 lipca 2021

Powiat gorlicki skażony materiałem promieniotwórczym?!

04.10.2014 || Kategorie: Bezpieczeństwo, Powiat, Zdrowie || Autor: Łukasz Augustyn

Zagrożenie nuklearne istnieje cały czas, nawet jeśli do wojny z użyciem broni masowej zagłady prawdopodobnie w najbliższej przyszłości nie dojdzie to mimo wszystko powinniśmy być przygotowani na wypadek wszelakich następstw promieniowania. Już raz w historii mieliśmy do czynienia z niebezpieczeństwem wynikającym z awarii reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (1986 rok).

Jak już wcześniej informowaliśmy (patrz ARCHIWUM), wczoraj 3 października br. odbyły się ćwiczenia dla służb ratowniczych pod hasłem „Wrzos, 2014”. Miały one na celu zabezpieczenie ludności cywilnej na wypadek skażenia terenu materiałami radioaktywnymi.  Zagrożenie ze strony materiałów nuklearnych niosą ze sobą duże niebezpieczeństwo dla społeczeństwa i cywilów, zwłaszcza że w normalnych warunkach nikt nie spodziewa się wybuchu elektrowni atomowej lub zrzucenia bomby jądrowej. Właśnie na takie wydarzenia podczas tegorocznej akcji „ Wrzos 2014” przygotowywani byli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach jak i jednostki OSP z terenu Powiatu Gorlickiego.

Głównym celem ćwiczeń było przekazanie, rozpropagowanie preparatów jodowych wśród mieszkańców Moszczenicy oraz dekontaminacja (odkażanie) osób skażonych środkiem promieniotwórczym w Zespole Szkół Nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach.

źródło i fot: SP