+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Turysto gmina Bobowa czeka na ciebie!

Autor: Łukasz Augustyn
Związku z tym ze wakacje już za kilka dni, wielu z nas uda się na pewno na zasłużone wakacje. Więc my wyjedziemy w Świat a ze Świata ktoś zapewne przyjedzie do nas bezpośrednio lub pośrednio.  Ale co ciekawego możemy zaoferować przybyłym na wakacje turystą.

Temat na pierwszy rzut oka może wydawać się trudny, ale czy tak naprawdę jest. Już niejednokrotnie gościliśmy przeróżnych gości o randze ogólnopolskiej jak i światowej. Niekiedy zupełnie przez przypadek chodź zdarzało się wiele sytuacji, że wielu gości i turystów przyjechało w nasze strony, aby coś tutaj zobaczyć i odpocząć. A więc czym możemy się pochwalić ?

W gminie Bobowa znajdziemy wiele zabytków m.in.

– Przepiękny Rynek miasta z fontanną, na której siedzi symbol Bobowej „ Zosia Koronczarka”

– W mieście znajdziemy również dwa kościoły p.w. Wszystkich Świętych oraz zabytkowy kościół p.w. Św. Zofii z II połowy XV w.

– W mieście znajdziemy również dużo wzmianek o kulturze żydowskiej m.in. w postaci Synagogi usytuowanej w ścisłym centrum miasta oraz odsuniętym na granicach miasta cmentarzu żydowskim, na którym spoczywa cadyk.

– Wychodząc trosze poza centrum miasta mamy okazję zobaczyć odrestaurowany dwór Długoszowskich, który został przeznaczony na Szkołę muzyczną I stopnia.

– Kasztel Obronny w Jeżowie drewniano – murowany utrzymany w gotycko – renesansowym stylu, zachowany w bardzo dobrym stanie. Z tym miejscem związanych jest również kilka legend m.in., że w tym budynku straszy.

– Kościół parafialny św. Stanisława w Wilczyskach, który zbudowano w XVII w. (Jako dokładną datę budowy przytacza się 1605 r.) . Gruntowny remont świątyni miał miejsce w XVIII w., z tego okresu pochodzi także dobudowana kaplica. Wnętrze nakryto stropami płaskimi z fasetami. Otwór tęczowy zwieńczony jest łukiem o wykroju w tzw. ośli grzbiet, na belce tęczowej znajduje się barokowy krucyfiks. Najstarszym zabytkiem wyposażenia jest gotycka chrzcielnica kamienna z 1486 r. Ołtarz główny regencyjny z obrazem św. Stanisława Biskupa z przeł. XVIII i XIX w. Pochodzi z 2. Ćwierci XVIII w. Kościół wchodzi w skład Szlaku Architektury drewnianej w Małopolsce

– Kościół p.w. Świętego Mikołaja Biskupa w Sędziszowej pochodzącego z przełomu XIV – XV w. Kościół zbudowany głównie z kamienia. Jednonawowa o wymiarach 9m x 14m na rzucie prostokątnym. Nawa szersza i węższe prezbiterium. Prawdopodobnie zbudowana w stylu gotyckim, ale w wyniku licznych przeróbek zatraciła swoje cechy stylowe.

Oprócz tego przybyli gości mogą zwiedzić ościenne miejscowości, w których znajdzie się możliwość zwiedzenia.

Cieżkowice – Rynek, Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto rezerwat przyrody nieożywionej położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim, w pobliżu Ciężkowic. Powierzchnia 14,91 ha, utworzony w 1931. Z miejscem tym związanych jest kilka legend.

Bruśnik – Cała wieża liczy sobie 23 metry, jednak ostatnia platforma znajduje się na wysokości 18 metrów, widok z niej jest naprawdę niesamowity. Pośród ciekawszych zauważalnych punktów jest: spora część wsi Siedliska, część Sędziszowej i Brzany, odległy Bieśnik, Szalowa, Wola Łużańska, Wzgórze Pustki, Jamna oraz widok na dolinę rzeki Białej w stronę Tarnowa. Na horyzoncie łatwo zauważyć takie góry jak: Chełm, Maślana Góra, Bucze czy masyw Magury Małastowskiej.

Kąśna Dolna – Dworek Ignacego Paderewskiego – Dworek usytuowano na wzgórzu w 16 hektarowym parku założonym na przełomie XVIII i XIX w.  W skład dworku wchodzi również staw z wyspą. W czasie letnim odbywają się tam koncerty

Łużna – Największy w Małopolsce Cmentarz z czasów I wojny Światowej nr., 123 nad który góruje zrekonstruowana kaplica „ Gontyna ” Na cmentarzu pochowanych jest:

912 żołnierzy armii austro-węgierskiej (blisko połowa z nich to Polacy),

65 żołnierzy armii niemieckiej,

227 żołnierzy armii rosyjskiej.

Stróże – Gospodarstwo Pasieczne Bartnik Sądecki jest to miejsce gdzie znajdziesz wszystko, co związane jest z miodem i pszczołami. Historię pszczelarstwa od najdawniejszych czasów po dziś oraz idealne miejsce do wypoczynku na łonie natury.

To tylko wybrane miejsca sąsiadujące z gminą Bobowa, w których warto coś zobaczyć. Oprócz zabytków i miejsc wypoczynkowych należy nie zapominać o wydarzeniach kulturalnych, jakie mają miejsce.  M.in. „Dni Bobowej z Kulturą Żydowską”, „Z Bobowej pod Grunwald”, Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, Liczne Koncerty, Pogórzańskie Atrakcje Naukowe, Biesiada u Bartnika.

Gmina Bobowa oferuje również konkurencyjną bazę noclegową wraz z dużą ilością obiektów sportowych tych otwartych jak i zamkniętych. Więc każdy przybyły na wakacje znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy