+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Konie z Wilczysk uświetniły prymicje nowych duszpasterzy

Autor: Łukasz Augustyn
Ostatnia sobota maja była dla wiernych Diecezji Tarnowskiej wyjątkowa, wyświęcono bowiem nowych duchownych. Kilku z nich pochodzi również z naszego regionu, a na ich powitanie udała się liczna grupa miłośników koni z Wilczysk na czele z Wiesławem Janotą, uświetniając to wielkie wydarzenie.

Tego roku w Diecezji Tarnowskiej wyświęconych zostało trzydziestu jeden nowych księży. Wśród najbliższych Bobowej są z Grybowa – ks. Obrzut Piotr i ks. Igielski Maciej, Gródek – ks. Migacz Marek, Mszanki – ks. Arkadiusz Bobola, Korzennej – ks. Rafał Bocheński oraz Staszkówki – ks. Grzegorz Brach.

Wieloletnią tradycją jest to, że lokalni hodowcy koni organizują świeżo wyświęconym kapłanom uroczysty przejazd prymicyjny. Wśród nich znaleźli się również posiadacze koni oraz ich miłośnicy z Wilczysk, których przejazd do rodzinnych miejscowości duszpasterzy wzbudzał nie małe zainteresowanie mieszkańców jak i podróżujących po naszych drogach.  Niektórzy przemieszczali się na trasie by jak najdłużej podziwiać przepiękną banderię konną.

Cieszyć powinien również fakt, że mieszkańcy sąsiednich miejscowości, gmin czy powiatów potrafią się zjednoczyć pod jednym szyldem, jakim jest zamiłowanie do tych wspaniałych zwierząt, uświetniających prymicyjne uroczystości.

W obecnych czasach, koni w polskiej wsi jest coraz mniej. Tylko nie liczni decydują się na utrzymanie tych pięknych zwierząt. Wśród miłośników oraz hodowców jest Wiesław Janota, którego konie uświetniały wielokrotnie imprezy kulturalne, które odbiły się echem na całą Polskę a nawet świat m.in. zeszłoroczne „Wesele Żydowskie” czy piknik „Z Bobowej pod Grunwald”.

Dzięki hodowli radnego Janoty na corocznych gminnych dożynkach reprezentacja wsi Wilczyska pojawia się konno, tym samym utrzymując wielowiekowe tradycje.

fot. Łukasz Augustyn

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy