Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Trudna sytuacja powodziowa w powiecie gorlickim

Autor: Łukasz Augustyn
Komunikat starostwa powiatowego w Gorlicach w sprawie nawałnic jakie nawiedziły nasz region.

Uszkodzone drogi i mosty, lokalne podtopienia domów, przerwy w dostawie prądu to pierwsze stwierdzone skutki intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru w powiecie gorlickim.

Zdarzenia te miały miejsce w czwartek oraz w nocy z czwartku na piątek (15/16 maj 2014)  i spowodowały, iż na terenie powiatu gorlickiego wprowadzono pogotowie pprzeciwpowodziowe w gminach: m.Gorlice, Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, natomiast w gminach Biecz i Bobowa (odwołany o godz. 8 16 maja) wprowadzony został alarm powodziowy.

Opady deszczu spowodowały uszkodzenia w infrastrukturze drogowej, co skutkuje zamknięciem następujących dróg:

1. Droga wojewódzka nr 981 w m. Sędziszowa.

2. Droga gminna w m. Sędziszowa (od mostu do drogi wojewódzkiej).

3. Droga Florynka – Izby , uszkodzony most w Śnietnicy.

4. Droga powiatowa Gładyszów – Uście Gorlickie na km 5 +215 ( zorganizowany zostanie objazd na Regietów ( Kwiatoń – Regietów- Smerekowiec).

5. Droga powiatowa Uście Gorlickie – Czarna – Śnietnica, przejezdny jeden pas ruchu sam. osobowymi (podmyty korpus drogi do połowy jezdni)

Równocześnie podtopionych zostało: 4 budynki w gminie Bobowa i 10 budynków w gminie Biecz.

Silny wiatr spowodował uszkodzenie linii energetycznych, a w konsekwencji brak dostawy prądu na terenie gmin: Bobowa, Moszczenica, Łużna i Gorlice, w tym także do przepompowni ścieków w miejscowościach: Zagórzany, Szymbark i Klęczany.

Cały czas trwa określanie i szacowanie strat w poszczególnych gminach.

Podjęte działania

We wszystkich urzędach gmin oraz w Starostwie Powiatowym wprowadzono dyżury pracowników tych urzędów, a w Komendzie Powiatowej PSP powołano sztab do koordynowania działaniami ratowniczymi prowadzonymi przez JRG oraz OSP.

Ogółem podjęto 87 interwencje, w tym 83 interwencji przeprowadziły jednostki OSP i PSP, a wzięlo w nich udział 98 zastępów OSP w składzie 604 strażaków i 14 zastępów PSP w składzie 38 strażaków. W akacjach użyto 112 samochodów pożarniczych.

Działania prowadziły również służby energetyczne na terenie 4 gmin: Bobowa, Łużna, Moszczenica i Gorlice usuwając awarie doprowadziły do przywrócenia dostaw energii elektrycznej do odbiorców indywidualnych oraz przepompowni ścieków w miejscowościach Zagórzany, Szymbark i Klęczany.

W działaniach brały udział również samochody ciężarowe rozwożąc worki z piaskiem oraz koparki przy udrażnianiu przydrożnych rowów i przepustów.

Przewidywany rozwój wydarzeń

Sytuacja stabilizuje się na rzekach i zbiorniku wodnym w Klimkówce. Stan wody w rzekach utrzymuje się na poziomie alarmowym.

Sytuacja na zbiorniku wodnym w Klimkówce na godz. 8.00 przedstawia się następująco:

– dopływ wody do zbiornika – 72m3/s

– odpływ – 50m3/s

– rezerwa powodziowa 4,33 mln m3

Wnioski i rekomendacje

Utrzymać w dalszym ciągu do odwołania dyżury we wszystkich urzędach gmin i Starostwie Powiatowym, utrzymać w pełnej gotowości bojowej jednostki ratownicze PSP i OSP. Monitorować na bieżąco poziom wody w rzekach i potokach. Uzupełnić zapasy worków i piasku do celów ppowodziowych.

Zobacz również relację czytelników: kliknij tutaj

źródło: SP w Gorlicach
fot. własne

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy