+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dyskusja o energii w powiecie gorlickim

Autor: Paulina Wilczyńska
Początkiem miesiąca kwietnia odbyło się Sympozjum Energii, którego już po raz drugi gospodarzem był powiat gorlicki.  Docelową grupą do jakiej skierowano temat konferencji to samorządy lokalne, organizacje pozarządowe i związki gmin, a także osoby zainteresowane źródłami energii i ochroną środowiska.

Po przywitaniu gości przez wicestarostę powiatu gorlickiego Karola Górkiego, koordynator projektu VIS NOWA z powiatu gorlickiego Daniel Markowicz przeszedł do głównego punktu spotkania jakim było zaprezentowanie celów, rezultatów i działań w ramach zadania. Podczas spotkania poruszone zostały zagadnienia związane z nowymi perspektywami finansowania projektów OZE i EE, które przedstawił Marcin Łojek ze Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités, gospodarką prosumencką zaprezentowaną przez Jarosława Kotyzę z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz „Planem efektywności energetycznej powiatu gorlickiego”, który jak podkreślili twórcy dokumentu Bartosz Szymusik oraz dr Ziemowit Pochitonow reprezentujący firmę konsultingową „BaSz” ma szansę stać się rzeczywistym źródłem informacji na temat perspektyw ziemi gorlickiej w zakresie odnawialnych źródeł energii.

Ważnym punktem spotkania była także prezentacja systemu zarządzania energią, który w ramach projektu VIS NOVA powstał w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Zasady działania systemu oraz jego pro-edukacyjny charakter przedstawił Marcin Turoń reprezentujący głównego wykonawcę inwestycji firmę ATM Projekt. Idea projektu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony przybyłych gości. Konferencja naukowa była dobrą okazją do zaprezentowania wszystkich funkcji oraz możliwości instalacji. Każdy z przybyłych gości mógł zobaczyć jak wygląda sterowanie energią w szkole jak i na sali gimnastycznej oraz poznać proces jej monitorowania oraz programowania od momentu zalogowania się do systemu.

System został stworzony w taki sposób, aby możliwe było zbilansowanie produkcji i zużycia energii w różnych okresach przez poszczególne obiegi grzewcze. Drugą jego funkcją jest sterowanie energią w całym budynku oraz na sali gimnastycznej, gromadzenie danych i dokonywanie przeliczeń pokazując nam, jaki tak naprawdę ponieśliśmy koszt. Co ważne pełni on także funkcję dydaktyczną. Zgromadzone wykresy i informacje mogą posłużyć do badań czy analiz prowadzonych przez szkoły średnie i uczelnie wyższe. – mówi Marcin Turoń.

Konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” w ramach projektu VIS NOVA, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu dla Europy Środkowej zakończyła się dyskusjami oraz konsultacjami dotyczącymi „Planu efektywności energetycznej”. Poprzez uczestnictwo w konferencji wszyscy obecni mięli okazję wymienić cenne doświadczenie oraz podzielić się pomysłami. Informacje uzyskane podczas Sympozjum oraz spotkań z przedstawicielami lokalnych samorządów mają posłużyć jeszcze lepszemu poznaniu priorytetów i potrzeb energetycznych powiatu gorlickiego.

źródło: powiatgorlicki.pl

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy