Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wybudowano 1,2 kilometra chodników w 2013 roku, co dalej?

Autor: Mateusz Książkiewicz
W minionym roku Gmina Bobowa ogłosiła i zrealizowała przetargi łącznie na 1162 m bieżących chodników. Znaczną ich cześć wykonano w Siedliskach oraz Wilczyskach przy drogach wojewódzkich nr 981 (Zborowice-Krynica) oraz nr 977 (Tarnów - Konieczna).

Obydwa zadania to dopiero pierwszy etap całego projektu. Za wykonanie chodnika w miejscowości Wilczyska była odpowiedzialna firma Godrom z Gorlic natomiast w Siedliskach Zakład Remontowo-Budowlany Łukasz Rejkowicz z Gromnika. Wykonawców wyłoniono w ramach ogłoszonego przetargu. Pierwszy etap zakładał budowę 740 mb chodnika od Wilczysk w kierunku Jankowej do przejazdu kolejowego w Jeżowie, wartość tych prac to 806.241,72 zł oraz odcinka 422 mb od Zespołu Szkół w Siedliskach w kierunku przysiółka Palisowiec o wartości 328.837,99 zł. Łącznie na wykonanie tych zadań wydano ponad milion sto tysięcy złotych.

– Mimo, że jest tam dość duża przestrzeń gdzie nie ma budynków to chciałbym zwrócić uwagę, że bardzo dużo ludzi pieszo wędruje z przysiółka Jeżów do kościoła czy szkoły w Wilczyskach – mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej. Droga wojewódzka jest na tym odcinku bardzo ruchliwa, przejeżdżają nią TIRy, turyści w kierunku Krynicy. Budowa tego chodnika to wielka sprawa dla mieszkańców, którzy wielokrotnie zwracali się z prośbą i apelami o niego. Pamiętam trzy lata temu, obiecałem że ten chodnik powstanie pod warunkiem że spełnimy wszelkie formalności. Dzisiaj możemy mieć satysfakcje, że z chodnika korzystają starsi jak i w szczególności najmłodsi. Na pewno osoby idące wzdłuż drogi wojewódzkiej mogą czuć się bezpieczniej. Równie ważny jest odcinek w Siedliskach, tam zagęszczenie domów jest znacznie większe. Dzieci uczęszczają tamtędy do szkoły, jest też kościół a za nim dalej przychodnia, dom kultury i biblioteka.

W ramach podpisanej przez Gminę Bobowa umowy w nadchodzącym 2014 roku będą prowadzone prace przy następnych odcinkach chodników.

Środki, które wywalczyłem w 2013 roku zostały podzielone na dwa lata ponieważ wiele innych samorządów również się stara o te pieniądze – tłumaczy burmistrz. W 2014 roku zostaną wykonane odcinki od przejazdu kolejowego w Jeżowie aż do skrzyżowania w Jankowej koło Młynu. Tym samym ma być on połączony z chodnikiem, który już tam istnieje. Natomiast w Siedliskach będzie to od miejsca w którym został zakończony pierwszy etap aż do właściwie granicy ze Zborowicami, do wiaty autobusowej. Myślę, ze są to najważniejsze punkty i miejsca ze względu na ruch który jest tam wzmożony a drogi są bez pobocza. Mieszkańcy są bardzo wdzięczni za realizację tego projektu. Budowa chodników to inwestycja kosztowna wiąże się z uzgodnieniami, odwodnieniami, z wbudowaną kanalizacją podrażają ją ale życie i zdrowie ludzkie jest bezcenne. więc nie możemy patrzeć przez pryzmat kosztów.

Zgodnie z projektem po zakończeniu wszystkich etapów wykonane zostanie około 4km chodników. W jednym ciągu będzie można przejść od Wilczysk, granicy ze Stróżami, aż do Siedlisk.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy