+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gorąco, a będzie jeszcze bardziej!

Autor: Łukasz Augustyn
Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB  w Krakowie ostrzega, że właśnie dzisiejszy dzień będzie jednym z najgorętszych dni w roku, i z tej okazji ogłoszony został pierwszy stopień zagrożenia.

Według prognoz meteorologów fala upałów zbiegła się  z weekendowym odpoczynkiem. Duża aktywność słońca skutecznie podniesie temperaturę miejscami nawet do 36 stopni Celsjusza. To zjawisko pogodowe ma się utrzymać jeszcze przez jakiś czas.

Od wczoraj ( sobota 27.07.) do poniedziałkowego wieczora będzie obowiązywać ostrzeżenie pierwszego stopnia o upale ( kolor żółty). Jak informuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie upały będą obejmowały obszar całej Małopolski. Ale to nie koniec słonecznej pogody. Według prognoz temperatura dziś i jutro maksymalnie ma wynieść od 30’C do 36’C a minimalna od 18’C do 22.’C.

Nie zapominajmy również o możliwości wystąpienia gwałtownych burz z opadami gradu więc przed wyjazdem na wypoczynek lub organizowaniem prac rolnych weźmy poprawkę na możliwą i gwałtowną zmianę pogody. Zanim więc opuścimy cztery ściany swoich domów, powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami, jak bezpiecznie spędzać czas w upalne dni, i jak zabezpieczyć swoje zdrowie i dobytek.

Aby ochronić się przed upałem zalecamy:

 1. Spożywać jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
 2. Ograniczyć picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ one odwadniają nasz organizm.
 3.  Nosić przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej.
 4. Nie nosić ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ one pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
 5.  Zakładać czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
 6. Unikać przebywania na pełnym słońcu między godziną 10: 00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.
 7. Upał może powodować: uszkodzenia linii energetycznych, problem nawierzchni asfaltowej dróg i przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę, wzrasta także zagrożenie pożarowe.
 8. Upał grozi szczególnie osobom starszy chorym i dzieciom, dlatego na nich powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Przy ciężkiej pracy fizycznej odwodnienie występuje bardzo często, a jego skutki mogą być tragiczne.
 9. Pamiętajmy o naszych pupilach, aby im też nie zabrakło dostępu do świeżej i chłodnej wody, oraz zacienionego miejsca.

Oprócz ochrony przez upałami warto zabezpieczyć się na konsekwencje takiej pogody, czyli burze:

 1. Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.
 2. Pozostać w domu i wychodzić z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
 3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.
 4. Pamiętaj o odłączeniu wszelkich anten czy to telewizyjnych czy radiowych od urządzeń.
 5.  Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.
 6. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.
 7. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.
 8. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.
 9. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce.
 10. Zejść poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów.
 11. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

mdsc_3210

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy