Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Upalne dni jeszcze przed nami!

Autor: Paulina Wilczyńska
Od kilku dni bombardowani jesteśmy dużą ilością słońca, które skutecznie podniosło temperaturę nawet do 35° C. To zjawisko pogodowe ma się utrzymać jeszcze przez jakiś czas.

Do piątku wieczorem będzie obowiązywać ostrzeżenie drugiego stopnia o upale. Jak informuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie-upały będą obejmowały obszar Małopolski. Ale to nie koniec słonecznej pogody. Przyszły tydzień również będzie obfitował w gorące dni.

Maksymalna temperatura przewidywalna dla tego województwa to od 30°C do 32°C.Temperatura minimalna od 16°C do 18°C – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów wynosi 80%! Ostrzeżenie ważne jest od wczoraj południa, do piątku do godziny 21.

Zanim więc opuścimy cztery ściany swoich domów, powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami, jak bezpiecznie spędzać czas w upalne dni, i jak zabezpieczyć swoje zdrowie i dobytek.

Aby ochronić się przed upałem zalecamy:

 1. Spożywać jak największe ilości wody mineralnej, do 2-3 litrów na dobę.
 2. Ograniczyć picie kawy i napojów alkoholowych do minimum, ponieważ one odwadniają nasz organizm.
 3.  Nosić przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej białym, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej.
 4. Nie nosić ubrań w kolorach ciemnych, ponieważ one pochłaniają największe ilości promieniowania słonecznego i znacząco podnoszą temperaturę skóry.
 5.  Zakładać czapkę lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
 6. Unikać przebywania na pełnym słońcu między godziną 10: 00 a 18:00. W tych godzinach najlepiej pozostawać w domowym cieniu, ponieważ służby medyczne notują największą liczbę zasłabnięć, zwłaszcza na ulicach miast i w środkach komunikacji zbiorowej.
 7. Upał może powodować: uszkodzenia linii energetycznych, problem nawierzchni asfaltowej dróg i przedmiotów wrażliwych na wysoką temperaturę, wzrasta także zagrożenie pożarowe.
 8. Upał grozi szczególnie osobom starszy chorym i dzieciom, dlatego na nich powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Przy ciężkiej pracy fizycznej odwodnienie występuje bardzo często, a jego skutki mogą być tragiczne.
 9. Pamiętajmy o naszych pupilach, aby im też nie zabrakło dostępu do świeżej i chłodnej wody, oraz zacienionego miejsca.

Oprócz ochrony przez upałami warto zabezpieczyć się na konsekwencje takiej pogody, czyli burze:

 1. Należy pamiętać, by przed burzą właściwie zabezpieczyć drzwi i okna, uprzątnąć meble ogrodowe i inne przedmioty znajdujące się na zewnątrz, np. na balkonach.
 2. Pozostać w domu i wychodzić z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
 3. Nie używaj wentylatorów, telefonów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu.
 4. Pamiętaj o odłączeniu wszelkich anten czy to telewizyjnych czy radiowych od urządzeń.
 5.  Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych.
 6. Należy uważać, by nie parkować nad studzienkami ściekowymi.
 7. Nie należy też opuszczać samochodu, sprawdzić tylko, czy drzwi i okna są w nim szczelnie zamknięte.
 8. Amatorzy sportów wodnych powinni zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.
 9. Biwakujący nad brzegami jezior czy rzek powinni natychmiast przenieść obóz w bezpieczniejsze miejsce.
 10. Zejść poniżej grzbietu górskiego, około 100 metrów.
 11. Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem, w pobliżu wysokiego masztu i komina oraz przebywanie pod linią tramwajową i linią wysokiego napięcia.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy