+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zawlczmy o nowe połączenia PKP dla gminy Bobowa!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Tylko do piątku tego tygodnia można zgłaszać swoje propozycje do nowego rozkładu jazdy Polskich Kolei Państwowych na rok 2013/14. Swoje uwagi, sugestie należy mailowo wysłać wraz z oryginalnym formularzem, do którego link znajdą Państwo w artykule.

Województwo Małopolskie rozpoczęło prace związane z przygotowaniem nowego rozkładu jazdy pociągów, który zacznie obowiązywać od dnia 15 grudnia 2013 roku – informuje Urząd Marszałkowski. Mając na uwadze zaspokojenie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Małopolski zachęcamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących nowego rozkładu i zgłaszania uwag i postulatów za pomocą formularza zgłaszania propozycji do rozkładu jazdy pociągów 2013/14. Otrzymane zgłoszenia zostaną szczegółowo przeanalizowane pod kątem możliwości uwzględnienia zawartych w nich uwag i postulatów w nowym rozkładzie jazdy. Należy jednak zaznaczyć, że na terenie województwa małopolskiego Zarządca narodowej sieci linii kolejowych – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzi działania związane z modernizacją linii kolejowych. Wykonywane prace w wielu przypadkach warunkują kształt rozkładu jazdy pociągów i mimo podejmowanych starań uniemożliwiają wprowadzenie odpowiedniej oferty przewozowej. Niemniej jednak, Województwo Małopolskie podejmie wszelkie możliwe działania w celu stworzenia atrakcyjnego dla pasażerów rozkładu jazdy pociągów.

Do wzięcia udziału w konsultacjach ws rozkładu jazdy PKP namawia mocno Marcin Kreis znany wszystkim działacz społeczny który walczy o powrót pociągów nie tylko do Gorlic ale również w inne miasta położne w południowej części Polski. Dla mieszkańców gminy Bobowa przez którą przebiega szlak kolejowy Kraków-Tarnów-Stróże-Nowy Sącz-Krynica to również szansa na zasygnalizowanie władzom PKP poprzez Urząd Marszałkowski w Krakowie zmian godzin odjazdów czy przyjazdów lub też dołożenia dodatkowych kursów pociągów. Poniżej zamieszczamy dokładną instrukcję opracowaną przez wyżej wspomnianego Marcina Kreis, który specjalnie na tą okazje utworzył wydarzenie na facebook-u Konsultacje społeczne dotyczące rozkładu jazdy na rok 2013/2014

Formularz można pobrać pod tym linkiem – kliknij tutaj.

1. Uzupełniamy dane osobowe, warto podać także mail

2. Trasa podróży (proponowane)

Gorlice – Stróże – Kraków, Nowy Sącz – Kraków

Częstotliwość korzystania z transportu kolejowego (zaznaczamy wybraną opcję, a następnie wciskamy CTRL+U)

Zaznacz jak często jeździsz pociągiem. Warta uwagi jest ostatnia opcja, czyli • W ogóle, ale zacznę korzystać gdy rozkład jazdy zostanie dopasowany do moich potrzeb

Motywacja podróży (zaznaczamy wybraną opcję, a następnie wciskamy CTRL+U)

Zaznacz swoje powody dla których będziesz jeździć.

3. ZGŁASZANE PROPOZYCJE I POSTULATY DO ROZKŁADU JAZDY POCIĄGÓW 2013/14 – przykładowe wpisy

a) Zwracam się z prośbą o uruchomienie połączeń kolejowych na trasie Kraków – Stróże – Gorlice. Połączenie to stanowiłoby bardzo cenną propozycję dla mieszkańców tych okolic, którzy aktualnie pozbawieni są komunikacji kolejowej. Wnioskuję by wraz z jego uruchomieniem wprowadzić ofertę Połączenie w Dobrej Cenie z ceną biletu 18 zł. Taka cena wobec zbliżonego czasu przejazdu i znacznie większego komfortu podróży (szczególnie z rowerem czy dużym bagażem) byłaby bardzo konkurencyjna wobec komunikacji busowej. Byłaby ona szczególnie atrakcyjna, a wręcz bezkonkurencyjna cenowo dla studentów dojeżdżających na tej trasie w każdy weekend, co pozwala przewidywać duże zainteresowanie połączeniem szczególnie w tej grupie pasażerów.

Wnioskuję o uruchomienie połączenia codziennego. Zdając sobie sprawę z problemów finansowych województwa proponuję by pociąg jeździł przynajmniej w weekendy tj. w piątki popołudniu z Krakowa do Gorlic i niedziele popołudniu z Gorlic do Krakowa. Uwzględniając problemy wynikające z ograniczeń związanych z remontem linii Kraków – Tarnów proponuję by pociąg ten jechał razem z pociągiem do Nowego Sącza i był rozłączany na stacji Stróże, tak by jedna jednostka jechała dalej do Nowego Sącza, a tymczasem druga do Gorlic. Chodzi o pociąg wyjeżdżający aktualnie z Krakowa o 16:40 lub 17:48 w piątek i 16:46 lub 17:25 ze stacji Stróże w niedzielę. Skład taki mógłby dojeżdżając i wracając z Gorlic jechać ze stacji Stróże lub Nowy Sącz co pozwoliłoby przy okazji rozszerzyć ofertę na tej trasie.

Mam nadzieję, że ten głos zostanie uwzględniony w nowym rozkładzie jazdy, co byłoby bardzo korzystne dla mieszkańców powiatu.

b) Wnioskuję o dodanie nowego połączenia na trasie kolejowej Kraków-Nowy Sącz o godzinie (wpisz godzinę) kursującego w dniach (np. od poniedziałku do piątku / cały tydzień). Swoją prośbę motywuje tym iż mieszkańcy gminy Bobowa i okolic bardzo często dojeżdżają do swoich miejsc pracy bądź też szkół czy uczelni.

c) Można także wpisać prośby o zmiany godzin odjazdu pociągów a w rezultacie przesuniecie godziny przyjazdu do stacji docelowej, zwłaszcza iż często w rozmowach o PKP słyszy głosy iż ktoś nie może zdążyć danym pociągiem do pracy czy też szkoły, uczelni. Warto wykorzystać tą szansę.

Wypełniony formularz wysyłamy najpóźniej do 8 marca na adres mailowy [email protected] Pod uwagę będą brane wyłącznie przesłane oryginalne formularze.

Myślę, że powrót pociągów jest bardzo korzystny dla wszystkich mieszkańców powiatu – mówi Marcin Kreis, koordynator akcji. Ożywienie ruchu kolejowego jest doskonałą zachętą do pojawienia się z powiecie gorlickim turystów począwszy od pensjonariuszy uzdrowisk przez studentów a skończywszy na miłośnikach gór i turystyki rowerowej w Beskidzie. Ponadto powrót pociągów na linię do Jasła da mieszkańcom Bobowej i innych okolicznych miejscowości nowe możliwości dojazdu – m.in do Gorlic, Biecza czy Jasła – dodaje.

fot. archiwum

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy