Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zawrzało o studniówki

Autor: Mateusz Książkiewicz
Nie tak dawno pisaliśmy o wystawnych balach studniówkowych a już dzisiaj musimy powrócić do tematu. Wszystko za sprawą pisma jakie dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych otrzymali od Starosty.

Mirosław Wędrychrowicz, stojący na czele zarządu powiatu zwrócił się na wniosek Komisji Edukacji, Sportu, Dziedzictwa Kulturowego i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rady Powiatu Gorlickie z dnia 29 stycznia 2013 roku do dyrektorów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie powiatu z prośbą o rozważenie możliwości organizowania balów studniówkowych jak również innych imprez w szkołach a nie w lokalach rozrywkowych. (Całe pismo dostępne pod linkiem)

Kiedy dyrektorzy szkół przekazali tą informację rodzicom oraz uczniom nasza redakcyjna skrzynka mailowa zapełniła się zgłoszeniami a portale społecznościowe wypełniły burzliwymi  komentarzami.
Młodzież ze szkół średnich utworzyła nawet wydarzenie w znanym serwisie Facebook pt. SPRZECIW! zakazowi studniówek w lokalach! oraz fanpage (link). Uczniowie jak również rodzice są oburzeni tym, że Starosta ingeruje w sposób organizacji imprezy których „sponsorami” są właśnie rodzice. Każda ze stron ma swoje racje i argumenty jednak jak odnaleźć konsensus? Z informacji jakie zdobyliśmy Zespół Szkół Zawodowych wszystkie studniówki przeniósł na teren szkoły, natomiast w Zespole Szkół Ogólnokształcących ma się odbyć zebranie w sprawie ostatecznego stanowiska, jednak wstępne ustalenia mówią o tym że bal odbędzie się również w szkole.

Zarząd Powiatu wysyłając to pismo do dyrektorów miał na uwadze że studniówka jako impreza szkolna powinna być organizowana w szkole, a nie w innych lokalach – mówi Tadeusz Mikrut naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu  Starostwa Powiatowego w Gorlicach, gdyż utrudnia to nadzór nad bezpieczeństwem młodzieży.  Nie są również wypełniane cele wychowawcze jakie powinny przyświecać organizacji  studniówki. Imprezy organizowane poza budynkami szkolnymi wymykają się coraz częściej spod kontroli, dochodzi także do różnych incydentów, których wolelibyśmy uniknąć.  Proszę zrozumieć ideę tego działania, jeśli studniówkę organizuje szkoła czy rada rodziców, która jest organem szkoły,  to musi  uzgodnić zasady przeprowadzenia studniówki z  dyrektorem placówki. W przypadku kiedy bal przygotowuje rodzic X i Y w lokalu jest to ich impreza prywatna i szkoła nie ma nic do tego.

Korzystając z okazji zapytaliśmy naczelnika wydziału o sytuacje rodziców którzy wpłacili już zaliczki na rezerwacje lokali:  W takim przypadku studniówka będzie prywatną imprezą rodziców, a nie imprezą szkolną – dopowiada Tadeusz Mikrut.

Sami nauczyciele i dyrektorzy zapowiedzieli, że na prywatne imprezy o charakterze studniówki organizowane przez rodziców w lokalach nie będę mieli obowiązku przyjść.

fot. archiwum

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy