Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jeden dobry uczynek

Autor: Łukasz Augustyn
Już za kilka dni koniec roku. Jak co roku wielu Polaków będzie musiało złożyć swoje zeznanie podatkowe za miniony rok. Może przy tej okazji zastanówmy się, na co przekazać ten symboliczny 1% który nic nas nie kosztuje.

W całej Polsce działa kilka tysięcy organizacji, na które można oddać jeden procent, wiele z nich już w najbliższych dniach będzie nas kusiło w reklamach lub na bilbordach. Ale wróćmy do sedna, czym jest ten jeden procent.

Kto więc korzysta z tej formy wsparcia?

Każdy przekazany jeden procent można przekazać na:  wszelkiego rodzaju organizacje pożytku publicznego, pozarządowe, stowarzyszenia. Takie organizacje głównie zajmują się pomocą dla osób chorych, niepełnosprawnych, biednych, z problemami lub stowarzyszenia, w których działa np. młodzież.  Przeważnie organizacje takie nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej, ale zdarzają się wyjątki i w takich sytuacjach cały dochód przekazywany jest na działalność tych organizacji.

Na co wykorzystywany jest jeden procent?

Ta forma wsparcia na pewno w pewnym stopniu zapewnia dalsza działalność tych organizacji po przez odciążenie kosztów związanych z działalnością takimi jak: wszelkiego rodzaju podatkami np. lokalowym lub od czynności cywilno-prawnych, opłat skarbowych, sądowych oraz na akcje reklamowe i charytatywne.

Ale jeden procent to kilka złotych raptem!

Tak to tylko kilka złotych, ale jak mawia stare dobre przysłowie, grosz do grosza a będzie kokosza, ta kokoszą w tym przypadku jest pewna dość duża suma, która wystarcza na pokrycie kasztów, związanymi z prowadzeniem organizacji oraz na bardziej efektywną pracę.
Więc zachęcamy wszystkich rozliczających się z fiskusem do przekazania tego symbolicznego procenta z naszego podatku, nic nas to nie kosztuje a możemy jednym małym gestem coś dobrego.

Ale komu przekazać ten jeden procent, jak istnieje tyle organizacji?

Tak, organizacji pożytku publicznego jest tysiące, ale zastanówmy się czy w naszej okolicy nie na takiej organizacji, którą warto by wesprzeć?, Dla kogo przekażemy ten procent to już tylko nasz osobisty wybór, więc zastanówmy się, aby dobrze wybrać i te pieniądze były dobrze spożytkowane.

Kto może przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

– 1% podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
– podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
– podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Aby przekazać jeden procent należy w wypełnianym formularzu PIT w odpowiedniej rubryce wypełnić informacje w postaci nazwy, numeru KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Kwota nie może przekraczać jednego procentu, datku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Podczas wypełniania istnieje możliwość dokładnego zdefiniowania w polu „inne informacje” na jaką dokładnie działalność, cel mają trafić środki. Za przekazanie zebranych środków z jednego procenta odpowiada Urząd Skarbowy i on przekazuje te pieniądze organizacją.

Niebawem przybliżmy Państwu listę organizacji które mogą przyjąć taką pomoc na terenie Bobowej.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy