Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 28 października 2021

Zapobiec wściekliznie

27.09.2012 || Kategorie: Bezpieczeństwo, Informacje Ogólne, Komunikaty, Region, Środowisko || Autor: Łukasz Augustyn

W dniach od 27 września do 4 października na terenie województwa małopolskiego zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie – poinformował Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona z samolotów.

W skład szczepionki wchodzi m.in. mieszanina mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

Szczególne zalecenia dla mieszkańców  i osób planujący wyjście do lasu w okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki:

– nie wchodzić na teren lasu,

– zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,

– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.

W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej!

Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie (tel. 12 418 77 11) oraz powiatowe inspektoraty weterynarii, w tym inspektorat w Gorlicach (tel. 18 352 67 02). W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, uprasza się wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.