Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 27 września 2020
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Setki strażaków sportowo rywalizowało w Gorlicach (TV)

16.06.2016 || Kategorie: Region, Sport, Straż pożarna || Autor: Łukasz Kieroński

Przez dwa dni (7 i 8 czerwca 2016 roku) strażacy jednostek Państwowych Straży Pożarnych z województwa Małopolskiego uczestniczyli w zawodach sportów pożarniczych. Ich siedemnasta edycja rozegrana została w Tarnowie oraz Gorlicach.

Pierwszy dzień XVII Wojewódzkich Zawodów PSP w Sporcie Pożarniczym odbył się na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Tarnowie gdzie przeprowadzono dwie konkurencje „wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni” oraz „pożarniczy tor przeszkód 100 m”.

Drugiego dnia zawodowi strażacy przenieśli się do Gorlic na stadion GKS „Glinik” a ich zadaniem było wykonanie w jak najszybszym czasie „sztafety pożarniczej 4 x 100 m z przeszkodami”. Ogółem w mistrzostwach udział wzięło dwadzieścia drużyn – 193 zawodników.

– Pierwsze miejsce w konkurencji „Pożarniczy tor przeszkód 100 m z przeszkodami” zajęli strażacy z  Komendy Miejskiej PSP z Krakowa, drugie Komenda Miejska z Tarnowa a trzecie Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie – mówi mł. bryg. Dariusz Surmacz, oficer prasowy PSP w Gorlicach. – Identyczna kolejność na trzech pierwszych miejscach podium utrzymała się także po rozegraniu drugiej konkurencji pierwszego dnia zawodów, a więc „Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni”. Strażacy z Gorlic w pierwszej konkurencji byli na 17 miejscu a w drugiej na 18-tym. Drugiego dnia zawodów  na  stadionie GKS „Glinik” w Gorlicach  w rozegranej  „sztafecie pożarniczej 4 x 100 m z przeszkodami” nasi strażacy zajęli piętnaste miejsce z wynikiem 80.60 s. W sztafecie zwyciężyli zdecydowanie strażacy z Komendy Miejskiej PSP z Tarnowa sztafeta A, drugie miejsce Komenda Miejska z Krakowa, a trzecie Komenda Miejska PSP z Tarnowa sztafeta B.

Podsumowanie mistrzostw odbyło się na stadionie GKS „Glinik” w Gorlicach, udział w nim wzięli m.in.: zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Marek Bębenek, przedstawiciele władz miasta oraz powiatu gorlickiego, a także kierownictwo komend miejskich i powiatowych z całego województwa małopolskiego. Najlepsi w konkurencjach indywidualnych i drużynowych otrzymali nagrody, puchary i gratulacje.

– Ideą takich zawodów i mistrzostw jest utrzymanie bardzo wysokiej kondycji i sprawności fizycznej – dodaje st. kpt. Sebastian Woźniak rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego PSP. – Należy zwrócić uwagę, te ćwiczenia które się tutaj dzisiaj odbywają mają bardzo wiele wspólnego z naszą codzienną pracą, służbą. To ostatnie ćwiczenie bojowe odzwierciedla typowe rozwinięcie linii bojowej, gdzie strażacy sprawiają linię ssawną, główną oraz linię gaśniczą. Bardzo często strażacy w pełnym umundurowaniu bojowym  mając ze sobą odcinki wężów, aparaty powietrzne muszą wybiegać na wysokie kondygnacje budynków.

fot. Dominik Gębarowski