Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 28 października 2021

Pogórzańska impreza na bobowskim rynku (TV)

12.11.2014 || Kategorie: Bobowa, Kultura, Społeczeństwo || Autor: Łukasz Augustyn

W niedziele 19 października br. na bobowskim rozbrzmiały pieśni i tańce lokalnej kultury Pogórzan. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia odbyła się także promocja książki pt. „ Tańce i Pieśni Pogórzan”.

Tańce, śpiewy oraz przybliżenie historii folkloru, z którym związany jest nasz region, taki cel przyświecał organizatorom spotkania z kulturą Pogórza. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki Stowarzyszeniu GRYF oraz Bogumile Kowalskiej, która to osobiście zaangażowała się w wiele organizacyjnych spraw. Środki finansowane pozyskano natomiast z Lokalnej Grupy Działania „Beskid Gorlicki”, którego prezes Stanisław Kaszyk pojawił się w Bobowej by podziwiać przygotowany program.

Spotkanie z kulturą Pogórzan rozpoczęło się popołudniem, 19 października br. na bobowskim rynku. Na scenie zaprezentowały się zespoły i grupy taneczne m.in. „ Koronka” z Bobowej, „Kowalnia” ze Stróż, ,,Pogórzanie” z Gorlic i „Jaślanie” z Jasła. W miedzy czasie prowadzone były nauki przyśpiewek oraz tańców ludowych a także degustacje lokalnej gastronomii. Swoje stoiska wystawili także rękodzielnicy z regionu a dla dzieci przygotowano kilka dmuchanych zjeżdżalni z licznymi atrakcjami.

Oprócz zaprezentowania regionalnych pieśni i tańca, wydarzenie miało na celu promocję książki pt. „ Tańce i Pieśni Pogórzan”, która została napisana przez animatorów kultury m.in. Bogumiłę Kowalską pod przewodnictwem redaktora naczelnego Henryka Kusia założyciela zespołu „Pogórzanie” z Gorlic. Książka ta nie mogłaby się ukazać bez pomocy Stowarzyszenia Gryf działającego w Bobowej, które było wnioskodawcą o dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Beskid Gorlicki”. Publikacja jest swoistą encyklopedią wiedzy o kulturze regionu Pogórza. Przybyłe na to wydarzenie  osoby były w niemałym zaskoczeniu jak kultura wydawało się jednolita, różni się znacznie detalami. Zwłaszcza w sferze pieśni, tańca jak i ubioru. Po prezentacji zespołów odbyła się zabawa taneczna do późnego wieczora.

Impreza nie odbyła się bez szeregu życzliwych instytucji oraz osób, wśród nich m.in.: Gmina Bobowa, Gmina Ciężkowice, Gmina Łużna, Gmina Gorlice, Miasto Gorlice, Gmina Moszczenica, Powiat Nowosądecki, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Paweł Śliwa, Bank Spółdzielczy, Budimet Gorlice, LGD Beskid Gorlicki, Stowarzyszenie GRYF.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

fot. Mateusz Książkiewicz