Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Środa, 23 września 2020
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie sylwestra!

30.12.2012 || Kategorie: Bezpieczeństwo, Informacje Ogólne, Region, Społeczeństwo || Autor: Damian Nowak

Wielkimi krokami zbliża się Noc Sylwestrowa. Większość z nas chce przeżyć ten czas w wyjątkowy sposób. Nieodłącznym elementem corocznych zabaw są środki pirotechniczne, warto pomyśleć o bezpiecznym obchodzeniu się z nimi.

Huczne przywitanie Nowego Roku dla wielu osób wiąże się bezpośrednio ze środkami pirotechnicznymi. Petardy, rakiety, itp. z roku na rok są co raz bardziej efektowne. Podczas sylwestrowego szaleństwa należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Niezwykle ważne są zasady bezpieczeństwa, zarówno przy zakupie swojego sprzętu, jak i przy samym korzystaniu z niego.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by  kupować petardy w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach. Bardzo ważną rzeczą jest to aby fajerwerki posiadały instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta oraz oznaczenie WPW. Na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu.

Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi. Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię (np. beton czy asfalt) aby petardy nie przewróciły się.

Huk petard często niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Głównymi reakcjami psa na huk są: niepokój, drżenie mięśni, przyspieszony oddech i przyspieszone bicie serca, chowanie się, niespokojne bieganie, szczekanie. Jeśli wiemy, że nasz pies boi się wystrzałów  najlepiej w tej sprawie skontaktować się z weterynarzem. Zadbajmy więc, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.