Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Kianto Velux okna Bobowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Piątek, 14 sierpnia 2020

Podziel się krwią. To nic nie kosztuje!

23.11.2012 || Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo || Autor: Łukasz Augustyn

Trwają Dni Honorowego Krwiodawstwa! I Ty bądź bohaterem, uratuj komuś życie! Krwi nigdy za wiele.

Od ponad 300 lat wiadomo, że krew to najważniejszy płyn życia. Niektórzy tracą ją w wyniku przewlekłych chorób, inni z kolei w wypadkach.  W wielu przypadkach jednak życie może uratować jedynie czyjaś – być może konkretnie Twoja krew.

Przekonali się już o tym krwiodawcy, którzy regularnie od wielu lat oddają krew by pomagać innym. W całym kraju rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa. Krew może oddać każda pełnoletnia osoba, która waży więcej niż50 kg. Również na terenie naszej gminy jest pewna grupa aktywnych dawców krwi, którą głównie stanowią uczniowie ze szkół średnich z Bobowej.

W rozmowie z pielęgniarką pracującą w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Gorlicach dowiedzieliśmy się, że: „Sytuacja z zapasami krwi w gorlickim szpitalu wygląda dobrze, ich stan jest wystarczający, ale nadal zachęcamy do licznego odwiedzania naszego punktu. Najmilej widziane są osoby z rzadkimi grupami krwi. Prowadzimy również akcje po gminnych klubach i organizacjach takich jak druhowie PSP i OSP.”

Osoby, które chciałyby oddać krew mogą to uczynić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 14.00 w gorlickim oddziale pobrań Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Gabinet znajduje się na pierwszym piętrze od głównego wejścia do Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach.

Dni Honorowego Krwiodawstwa potrwają do 26 listopada.Pamiętaj, oddając krew nie odchodzisz z niczym. Oprócz świadomości, że Twoja krew może uratować czyjeś życie, każdemu honorowemu Krewniakowi przysługuje m. in.  paczuszka z kilkoma tabliczkami czekolady na osłodzenie życia oraz inne przysmaki.  Dodatkowo dojeżdżający do punktu otrzymaja zwrot za paliwo lub kosztów biletu. Regularnie oddając krew można także liczyć na pewne przywileje.

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji!