Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Środa, 23 września 2020
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Ale jaja! (TV)

04.04.2012 || Kategorie: Bobowa, Tradycja || Autor: Sabina Janus

Podczas Wielkiego Tygodnia robimy gruntowne porządki, pieczemy ciasta, ale nie tylko…Jak tradycja każe, do wielkanocnego koszyka wkładamy także własnoręcznie wykonywane pisanki.

W trosce o jej ciągłość Centrum Kultury w Bobowej zorganizowało zajęcia, na których najmłodsi mieszkańcy naszej gminy mogli stworzyć własne pisanki.

Instruktor Celina Krok zdradziła nam oraz przybyłym na warsztaty dzieciom tradycyjne sposoby gotowania i ozdabiania jajek, które pamięta jeszcze z dzieciństwa. Dawniej jajka gotowano w łupinach z cebuli, a po uzyskaniu brązowego koloru wydrapywano na skorupce różnego rodzaju wzorki albo napisy. Dzisiaj mamy wiele sposobów dekorowania pisanek. Możemy kupić w sklepie gotowe barwniki lub naklejki do jajek, okleić kolorową włóczką lub muliną, a także malować woskiem i ozdabiać koronkami. Nie bez znaczenia jest też kolor wybierany do malowania jaj, którymi obdarowywano niegdyś najpierw rodzinę, a później przyjaciół i znajomych.

Nasi mali artyści stawiali jednak na jasne i ciepłe kolory, twierdząc, że malowanie jajek to naprawdę fajna zabawa. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że dzieciaki najbardziej lubią jajka czekoladowe, których jest dzisiaj niezliczona ilość do wyboru. Dlatego poczujmy się wszyscy przez chwilę jak dzieci i niech każdy z nas stworzy choć jedną, własną pisankę i podaruje wybranej osobie. To naprawdę dobre odstresowanie i ćwiczenie cierpliwości przy okazji.fot. Joanna Róż